среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, banalnej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor głazów na sztacheta z Winylu na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno także siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PVC stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na sztachety plastikowe na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz sztachety z Winylu na plot i bramkę sztachetowa buduje się z skał różnego kształtu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z fragmentów o nieregularnych obrysach, powinno się je właściwie łączyć tzn. tak, tak aby forma każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий