понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie czyli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą dodatkowo za dekoracje. Najczęściej takie sztacheta PVC z Wrześni stawia się w słonecznych miejscach, w których szybko wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Mnóstwo uroku maja również takie żywe ploty, które prowadza poprzez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek albo kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazki, zaś rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer nieopodal takiego płotu wycisza i uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, również nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju same rosną, nierzadko tez ekspansywnie kwitną, ale potrzebują także sporo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztacheta Winylowe zdołają być nadzwyczaj smukłe, jednak wypada je regularnie wycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий